Pacjenci z łuszczycą w przebiegu tej przewlekłej choroby doświadczają wielu objawów skórnych, w tym ból i zaczerwienienie zmian.

Z przeprowadzonych badań wynika, że ból występuje u pomiędzy 17 a 83% chorych z łuszczycą plackowatą. Również częstym objawem jest zaczerwienienie skóry, które dotyczy 71–79% pacjentów.

Ból w łuszczycy wpływa na jakość życia

Pacjenci, u których obserwowano objaw bólu częściej niż chorzy nie doświadczający tego objawu pozostawali bez pracy, doświadczali zmniejszonej wydajności w pracy i mieli trudności z wykonywaniem codziennych czynności.

Ból skóry w łuszczycy ma szczególnie poważny wpływ na sen, który z kolei ma ogromny wpływ na jakość życia. Chorzy cierpiący także na łuszczycowe zapalenie stawów są grupą, której dotyczy dodatkowo ból stawów.

Skale wykorzystywane w łuszczycy nie obejmują obecnie mierzenia nasilenia i jakości doznań bólowych, które w znacznym stopniu mogą wpływać na życie chorego.(1)

Odpowiedz na 4 pytania dotyczące bólu skóry.
Twoje doświadczenia mogą mieć wpływ na niwelowanie bólu skóry w łuszczycy. Ankietę znajdziesz na stronie:

https://www.webankieta.pl/ankieta/471414/bol-w-luszczycy.html?fbclid=IwAR13I_PV7vVCWrx0dY5grZvuKjIjWCiIAj6nBRLQYgJ9sAH-VZRbVA7H-4A

 

Jak poradzić sobie z bólem i świądem skóry”?

  • Jeśli ból jest silny, wygląd skóry różni się od typowego dla łuszczycy lub powstają sączące się rany, skontaktuj się z lekarzem. Może to być oznaka infekcji.
  • Skóra zajęta łuszczycą jest sucha, zaogniona i się łuszczy. Wymaga częstego smarowania emolientami. Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry z łuszczycą znajdziesz tu -> https://luszczyca.edu.pl/baza-wiedzy/pielegnacja-i-profilaktyka/mechanizmy-pielegnacji/
  • Skóra powinna być właściwie przygotowana żeby składniki maści mogły wniknąć i skutecznie działać. Tu znajdziesz informacje na temat przygotowania skóry do terapii miejscowej -> https://luszczyca.edu.pl/baza-wiedzy/pielegnacja-i-profilaktyka/przygotowanie-skory-do-terapii-miejscowej/
  • Pomimo wszystko staraj się nie drapać. Drapanie może pogorszyć sytuację ponieważ uszkadza skórę i potęguje świąd.
  • Możesz zastosować zimne okłady.
  • Ciepła kąpiel (15 min.) z dodatkiem soli Epsom pomoże usunąć łuskę i złagodzi swędzenie.
  • Kąpiel owsiana ma działanie nawilżające, odżywcze i zmiękczające. Do napełnionej wodą wanny dodaj szklankę zmielonych płatków owsianych. Możesz dodać również odrobinę ulubionego olejku lub oleju kokosowego.
  • Medytacja pomoże zmniejszyć stres, który nasila łuszczycę. Usiądź wygodnie na podłodze i przez 15 min. staraj się o niczym nie myśleć – skup się na oddechu. Pomocne mogą być aplikacje, które można zainstalować na smartfonie.
  • Pomocne mogą się również okazać ćwiczenia. Osoby ćwiczące rzadziej niż osoby mniej aktywne chorują na łuszczycę. Ćwiczenia można zastąpić spacerami lub jazdą na rowerze. Dobierz formę ruchu odpowiednią dla siebie.

 

Referencje:

  1. Mona L. Martin, Kenneth Gordon. Lionel Pinto, Donald M. Bushnell, Dina Chau, Hema N. Viswanathan. The experience of pain and redness in patients with moderate to severe plaque psoriasis. J Dermatolog Treat, 2015; 26(5): 401–405

Start typing and press Enter to search

Skip to content