pielegnacja-i-profilaktyka – foto Paulina Michasiewicz-Suchocka/Karpeno

Jak przygotować skórę do terapii miejscowej?

Szczególnie przydatne w przygotowaniu skóry do terapii miejscowej są środki ułatwiające nawilżanie, zawierające w swoim składzie kwas salicylowy, kwas mlekowy, mocznik i kwas glikolowy. Kwas salicylowy jest czynnikiem keratolitycznym, który pomaga zwilżać i zmniejszyć pojawianie się nawarstwionych zmian łuszczycowych.

Stosowanie kwasu salicylowego przed, lub równolegle z, lekami do stosowania miejscowego poprawia ich penetrację. Zbyt częste stosowanie kwasu salicylowego, lub stosowanie go w przypadku pęknięć skóry, może powodować pieczenie.

Nie należy używać silniejszych preparatów keratolitycznych w obrębie skóry wrażliwej, takiej jak na powiekach, twarzy, czy narządach płciowych. Wszystkie zabiegi powinny być dostosowane do konkretnych obszarów skóry.

Jakie zabiegi miejscowe stosować w łuszczycy skóry owłosionej głowy?

Osoby z przewlekłą łuszczycą plackowatą często mają zmiany na skórze głowy, począwszy od łagodnego łuszczenia, aż do rozległych zmian z grubymi, przylegającym łuskami.
Skóra głowy może być trudna do leczenia i zazwyczaj wymaga stosowania kombinacji środków miejscowych:

  • Medycznych szamponów zawierających dziegcie i składniki do usuwania łusek, które mogą być pomocne w regulacji łuszczenia w łagodnej łuszczycy.
  • Maści zawierających kwas salicylowy i olej kokosowy, które mogą być stosowane przez kilka godzin lub przez całą noc w celu leczenia miejsc z grubą łuską. Usunięcie grubej skali umożliwia bardziej efektywne działanie leków miejscowych.

Start typing and press Enter to search

Skip to content