Inauguracja kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ

Tegoroczną edycję kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ rozpoczynamy spotem nawiązującym do baśni Braci Grimm „Zaklęty książę”. Kolejne filmy będą prezentowane w odstępie kilku tygodni.

Bajka często jest narzędziem służącym nadrzędnemu celowi, jakim jest edukacja. Może pomóc we wprowadzeniu ważnych treści. Odgrywa istotną rolę w wykreowaniu osobowości człowieka, gdyż ma ogromny wpływ na dziecko w okresie, gdy się ona kształtuje.

– Liczę, że zaskakująca i pouczająca historia naszych bohaterów, która odwołuje się do wspomnień z dzieciństwa i wartości jakie niosą wiersze i baśnie znane nam wszystkim, wpłynie na zmiany postaw społecznych wobec osób chorych na łuszczycę – mówi Dagmara Samselska z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę PSORIASIS, inicjatorka kampanii.

W ramach kampanii zorganizowanych zostanie kilka aktywności.

Jedną z ważniejszych ma być DZIEŃ BEZ KAMUFLAŻU – 24 sierpnia, który ma zachęcić chorych do „zrzucenia” zbędnej w upalne dni odzieży mającej ukryć zmiany łuszczycowe. Pomogą w tym materiały, które zamieścimy na stronie www.luszczyca.edu.pl:

  • informacje na temat łuszczycy, do wydrukowania i przekazania osobom zainteresowanym z otoczenia,
  • krótki poradnik jak poradzić sobie z zainteresowaniem naszą chorobą.

 

Spotkamy się w Warszawie na Placu Zamkowym, będziemy edukować przechodniów, w naszym namiocie lekarz dermatolog udzieli zainteresowanym podstawowych informacji na temat profilaktyki i leczenia łuszczycy, a osoby chore, które nas odwiedzą, otrzymają upominki ufundowane przez naszych partnerów – zaprasza Dagmara Samselska.

 

Dziękujemy Kabaretowi Ani Mru Mru za pomoc w realizacji Kampanii i użyczenie głosów bohaterom spotów.

Trwa kampania ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ.

Kolejny – spot „bajkowej kampanii” nawiązuje do znanych baśni, których bohaterem jest Szewczyk. Niepozorny bohater dzięki sprytowi i wielkiej odwadze pokonał smoka, z którym nie poradziło sobie wielu rosłych rycerzy.

– Bajkowa postać ubogiego Szewczyka o dobrym sercu, który zawsze jest chętny do pomocy innym, stała się inspiracją do pokazania jak postrzegane są osoby z łuszczycą. Nie powinniśmy nikogo osądzać po pozorach, starajmy się zrozumieć osoby dotknięte tą chorobą. Tym większa będzie tolerancja, im więcej osób będzie posiadać wiedzę na temat tego schorzenia. Nie stygmatyzujmy łuszczycy – poznajmy ją. Kiedyś to my możemy znaleźć się w podobnej sytuacji – zwraca uwagę Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

– Wiele osób chorujących na łuszczycę przez widoczne na skórze zmiany chorobowe nie otrzymało szansy, żeby pokazać swoje umiejętności, rozwijać talent czy pasję i kształcić się w wymarzonym kierunku. Część z nich przez łuszczycę straciła pracę, została odsunięta przez społeczeństwo, cierpi na depresję, a nawet ma myśli samobójcze. – mówi Dagmara Samselska z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę PSORIASIS – Każdy chory na łuszczycę chce żyć normalnie lub żyje normalnie do momentu, kiedy choroba nie przekreśli jego marzeń i planów życiowych. Łuszczyca jest niezakaźną chorobą przewlekłą, z którą dzięki akceptacji społecznej i dobrze dobranej terapii można być aktywnym zawodowo i społecznie.

 

DZIEŃ BEZ KAMUFLAŻU

W piątek 24 sierpnia w Warszawie przy Placu Zamkowym, w godz. 11.00 – 15.00 Stowarzyszenie przeprowadzi akcję edukacyjną, która ma być również zachętą dla chorych na łuszczycę do „zrzucenia” zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników kilka ciekawych inicjatyw.

W namiocie kampanii będzie można porozmawiać z lekarzami z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA na temat możliwości leczenia łuszczycy, diety, profilaktyki łuszczycowej. Osoby, które korzystały z fototerapii będą mogły skorzystać z badania dermatoskopem. Akcja została objęta patronatem Dr hab. n. med. Ireny Waleckiej – Konsultant wojewódzkiej ds. dermatologii i wenerologii województwa mazowieckiego.

W łuszczycy bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne. W godz. 13.00 – 15.00 chętni będą mogli porozmawiać z Agnieszką Bartczak – psychologiem.

Kolejną atrakcją będzie pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzony przez grupę ratowników z Sanitarnej Służby Szkolnej. Uczestnicy poćwiczą udzielanie pierwszej pomocy na fantomach i nauczą się podstaw ratownictwa.

Podczas sondy ulicznej sprawdzimy „Co Polacy wiedzą o łuszczycy?”. Zarejestrowane wypowiedzi zostaną przekazane mediom.

Trwa “bajkowa kampania” ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ

Przedstawiamy trzeci spot kampanii, zainspirowany wierszem Jana Brzechwy „Na straganie”. Podobnie jak w poprzednich, usłyszymy w nim głosy członków Kabaretu Ani Mru-Mru.

Umberto Eco uważał książkę za wynalazek doskonały, równy wynalezieniu koła. Trudno się nie zgodzić, bo przecież to książki właśnie wpływają na to kim jesteśmy. Doświadczenia są ważne, ale to literatura pomaga nam budować własną świadomość i daje poczucie wolności absolutnej. – tak kampanię świadomości łuszczycy ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ komentuje Joanna Laprus-Mikulska – wydawca książkowy, promotorka literatury i kultury czytania.

Hasło „Gdy przyklejasz innym łatę możesz ponieść wielką stratę” będące podsumowaniem spotu, daje pole do refleksji. Joanna Laprus-Mikulska dodaje – Kampania ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ namawia do tego, żeby nie „oceniać książek po okładce”, a w każdym człowieku dostrzec to, co naprawdę istotne.

Dagmara Samselska, inicjatorka kampanii i Przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS mówi – Często nie mamy świadomości jak wiele osób dotkniętych łuszczycą spotykamy na swojej drodze. Ich życie w wielu przypadkach wyglądałoby inaczej, gdyby nie piętno łuszczycy, która wpływa na zmianę planów życiowych, zawodowych i edukacyjnych. A w opinii części chorych – niszczy plany w każdej sferze.

Każda osoba chora na łuszczycę powinna mieć szansę na leczenie zgodne z indywidualnym stopniem zaawansowania choroby. Niestety w Polsce dostęp do terapii jest wciąż niewystarczający. Dużym problemem jest powierzchowne traktowanie łuszczycy, która przez zapalny charakter wpływa na wszystkie układy organizmu.

Konferencja PSO-life – Łuszczyca i choroby współistniejące

Duży odsetek chorych na łuszczycę cierpi również na łuszczycowe zapalenie stawów, choroby serca, cukrzycę, stłuszczenie wątroby, hipercholesterolemię i inne choroby współistniejące. Stąd pomysł ogólnopolskiej konferencji „PSO-life – Łuszczyca i choroby współistniejące”, która odbędzie się w Warszawie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego przy ul. Marymonckiej 99/103 w dniach 27-28 października. Data jest nieprzypadkowa – 29 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Chorego na Łuszczycę.

Wydarzenie dedykowane jest przede wszystkim osobo chorującym na łuszczycę i ich bliskim, ale organizatorzy zapraszają również lekarzy rodzinnych, którzy są pierwszymi, do których trafiają chorzy oraz wszystkich zainteresowanych.

Uczestnicy wysłuchają wykładów znakomitych specjalistów z dziedziny – dermatologii, reumatologii, kardiologii, endokrynologii, a także psychiatrii. Skorzystają z ciekawych warsztatów przygotowanych specjalnie dla osób zmagających się z łuszczycą, a także z porad specjalistów różnych dziedzin medycyny.

Wstęp jest BEZPŁATNY, rejestracja (wymagana) na wydarzenie i więcej informacji na stronie:

www.pso-life.evenea.pl

Brzydkie kaczątko – ostatni spot kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ

Przez ostatnie miesiące mogliśmy cofnąć się do czasów dzieciństwa za sprawą „bajkowej kampanii” łuszczycowej. Kolorowe spoty nawiązywały do znanych utworów literackich Braci Grimm, Juliana Tuwima czy znanych baśni, których bohaterem jest dzielny Szewczyk. Doskonałym zakończeniem kampanii jest bajka o Brzydkim Kaczątku.

Osoba chorująca na łuszczycę, otrzymując możliwość skutecznego leczenia i akceptację, staje się „pięknym łabędziem” – mówi Dagmara Samselska.

– Cieszymy się, że Ministerstwo Zdrowia dostrzegło nasze potrzeby i nowoczesne leki znalazły się na najnowszej liście refundacyjnej. Dzięki temu nasi podopieczni chorujący na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), którzy nie mieli alternatywy terapeutycznej zyskają szansę na skuteczne leczenie.

– Podsumowując tegoroczną edycję kampanii mamy ogromną satysfakcję. Zarówno filmy jak i infografiki mające budować świadomość społeczną na temat łuszczycy dotarły do wielu tysięcy ludzi. Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od mediów, które publikowały informacje przez nas udostępniane. Spoty pojawiały się w telewizji, a dzięki doskonałemu dubbingowi Kabaretu Ani Mru-Mru zaistniały również na antenach radiowych. Liczymy, że zmieni się społeczny odbiór łuszczycy, a stygmatyzacja będzie coraz rzadszym zjawiskiem. – mówi Samselska.

Choroby współistniejące z łuszczycą

– Łuszczyca jest niezakaźną, zapalną chorobą skóry, która dotyczy nawet 3% populacji osób dorosłych w Polsce – mówi Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, Konsultant krajowa w ds. dermatologii i wenerologii – Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się u młodych dorosłych, mających około 20 lat.

Mniej więcej 35% chorych dotyka również łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Jest to choroba genetyczna, więc jeśli w rodzinie występują przypadki łuszczycy, to rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się tej dolegliwości – nawet do 41% w przypadku, kiedy chorują obydwoje rodzice. Niestety nie wszyscy chorzy są objęci adekwatną, skuteczną terapią, usuwającą widoczne objawy. Ważnym problemem jest ogólnoustrojowy stan zapalny, który ma duży wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych powodując choroby sercowo-naczyniowe – zawały, miażdżycę, dyslipidemię, ale również otyłość, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy cukrzycę. Dlatego też tegoroczna konferencja dla osób chorych na łuszczycę nosi tytuł PSO-life – Łuszczyca i choroby współistniejące. PSO – psoriasis, to po łacinie łuszczyca, ale też stosowana na całym świecie nazwa choroby.

plansza

Start typing and press Enter to search

Skip to content