#MaybeBaby – świadome macierzyństwo a łuszczyca

Warsztaty z psychologiem w ramach kampanii ,,Planujemy nowe życie’’

Już 29 lutego w Krakowie w ramach kampanii edukacyjnej #MaybeBaby ,,Planujemy Nowe Życie” odbędą się warsztaty dotyczące rodzicielstwa w kontekście łuszczycy. Warsztaty dedykowane są osobom chorującym na przewlekłe choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca i ŁZS a także rodzicom dzieci zmagających się z tymi chorobami. Fundacja Łuszczycy i ŁZS Amicus udowadnia, że choroby skóry nie muszą stać na przeszkodzie do szczęśliwego rodzicielstwa.

 

Dlaczego warsztaty są potrzebne?

Na łuszczycę choruje ponad milion Polaków, przy czym obciążenie łuszczycą jest szczególnie wysokie u kobiet. Stygmatyzująca choroba sprawia, że są bardziej narażone na stres i jak wynika z badania Fundacji Amicus – są mniej szczęśliwe (18,5% kobiet i 11,3% mężczyzn wskazuje obniżony poziom poczucia szczęścia w życiu). U większości kobiet choroba rozwija się w wieku 18-45 lat, czyli w okresie rozrodczym. Wśród osób w wieku prokreacyjnym – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, często pojawiają się różne obawy związane z posiadaniem dzieci. Pacjentki zastanawiają się, czy poradzą sobie z nawracającą chorobą? Czy po porodzie objawy łuszczycy się nie nasilą? Czy mogą karmić piersią pomimo stosowania terapii? W odpowiedzi na te pytania kluczową rolę stanowi właściwa pomoc psychologiczna. Właśnie dlatego fundacja Amicus podczas organizowanych w różnych miastach w Polsce spotkań, podejmuje jeden z kluczowych tematów dla chorych na łuszczycę – temat świadomego rodzicielstwa.

– Wiele osób chorujących na łuszczycę jest w wieku, w którym zazwyczaj myśli się o tym, żeby powiększyć rodzinę. Ale temat rodzicielstwa dla chorych na łuszczycę jest obarczony ogromem stresu, wątpliwości i pytań. Czy rodzicielstwo zaburzy leczenie? Jakie są ryzyka? Czy mogą w ogóle myśleć
o planowaniu rodziny? Nierzadko są całkowicie zdezorientowane, nie wiedzą jak mają sobie poradzić z planowaniem dziecka i własną terapią. Dlatego staramy się podejmować te problemy i w przyjaznym gronie profesjonalistów o nich rozmawiać – z pacjentami i ich najbliższymi
– mówi Dagmara Samselska, prezes Fundacji Amicus.

Aspekt rodzicielstwa w chorobie jest coraz częściej podejmowany także przez czołowych ekspertów z dziedziny dermatologii. Prof. nadzw. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik kliniki dermatologii CMKP / MSWiA, podczas debaty dotyczącej koordynowanej opieki zdrowotnej dla chorych na łuszczycę zaznaczała – Musimy zważać na to, że na łuszczycę najczęściej zapadają ludzie młodzi między 20-40 rokiem życia. Jest to największa grupa i to są osoby, które planują rodzinę, chcą normalnie żyć, chcą normalnie funkcjonować, mieć dzieci, w związku z czym o tej grupie także należy pamiętać.

Co dadzą warsztaty?

Warsztaty umożliwią zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat lęków i niewiadomych związanych z rodzicielstwem. Uczestnicy poznają praktyczne techniki radzenia sobie w sytuacjach trudnych, związanych z funkcjonowaniem w chorobie przewlekłej. Podczas spotkania oprócz dyskusji na temat lęków i obaw wynikających z planowanego rodzicielstwa, poruszona zostanie także kwestia radzenia sobie z chorobą przewlekłą u dziecka.  Wymiana wzajemnych doświadczeń będzie przebiegać w bezpiecznej i pełnej akceptacji atmosferze, pod okiem wykwalifikowanego w temacie chorób autoimmunologicznych psychologa. Spotkanie ma na celu podkreślenie, że osoby chorujące na łuszczycę czy ŁZS również mogą zostać szczęśliwymi rodzicami.

Warsztaty z psychologiem w ramach kampanii ,,Planujemy nowe życie’’

29 lutego 2020 r. godz. 11.00 – 16.00

Łąka Spotkań, ul. Sienna 5, Kraków

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/170826647597351/

29-lutego-krak_42677081

Planowanie rodzicielstwa przez osoby chorujące na łuszczycę obarczone jest wieloma obawami. Najczęściej pojawia się lęk o możliwość dziedziczenia choroby przez dziecko.

Często zdarza się również, że z chęci posiadania dziecka czy karmienia piersią osoby te rezygnują z terapii. Łuszczyca w ciąży albo się zaostrza, albo zanika. Przyszli rodzice dla dobra dziecka, dla jego zdrowia są gotowi poświęcić własne zdrowie.

 

Chorujesz na łuszczycę lub ŁZS i zastanawiasz się…

Czy będę mogła zostać mamą?

Obejrzyj webinarium z udziałem Prof. dr hab n. med. Ireny Waleckiej. Pani Profesor odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Kampania Maybe Baby

#MaybeBaby to kampania wspierająca młode kobiety z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów, które mogą czuć się zagubione po zdiagnozowaniu u nich choroby. Musisz wiedzieć, że przyszłość, o której marzysz – podróże, wymarzona praca, relacje z innymi, lub bycie mamą – jest możliwe!

Organizatorem kampanii Maybe Baby w ramach akcji Planujemy Nowe Życie jest AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS

Patronat

Start typing and press Enter to search

Skip to content