Planowanie rodzicielstwa przez osoby chorujące na łuszczycę obarczone jest wieloma obawami. Najczęściej pojawia się lęk o możliwość dziedziczenia choroby przez dziecko.

Często zdarza się również, że z chęci posiadania dziecka czy karmienia piersią osoby te rezygnują z terapii. Przyszli rodzice dla dobra dziecka, dla jego zdrowia są gotowi poświęcić własne zdrowie.

Obejrzyj webinarium Planujemy rodzinę. Jak się do tego przygotować chorując na łuszczycę z udziałem Prof. dr hab n. med. Ireny Waleckiej.

Poruszone zostaną m.in. problemy:

  • Jak się przygotować do starań o dziecko?
  • Jak bezpiecznie leczyć łuszczycę w ciąży?
  • Łuszczyca a karmienie piersią

Prof. dr hab. n. med. Irena Walecka jest specjalistą z zakresu dermatologii i wenerologii,  balneologii i medycyny fizykalnej oraz zdrowia publicznego.  Jest Kierownikiem Kliniki Dermatologii CMKP/CSK MSWiA w Warszawie i Konsultantem  w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego. Należy do wielu towarzystw naukowych  m.in. Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, European Academy of Dermatology and Venerelogy, American Academy of Dermatology. Aktywnie działa na rzecz poprawy jakości życia pacjentów z łuszczycą i innymi chorobami dermatologicznymi.

PLANUJEMY NOWE ŻYCIE

26,6% kobiet i ok. 10% mężczyzn chorych na łuszczycę rezygnuje z leczenia po podjęciu decyzji o dziecku, wynika z badania przeprowadzonego przez AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS w ramach kampanii „Planujemy Nowe Życie”.

Osoby z łuszczycą mają wiele obaw. Najczęściej o dziedziczenie choroby. Ryzyko odziedziczenia wynosi ok. 14 % jeżeli jedno z rodziców ma łuszczycę, 41 % jeżeli oboje rodzice chorują. – mówi Dagmara Samselska, prezes Fundacji. – Często słyszę też o ograniczeniach związanych ze stygmatyzacją – rodzice z łuszczycą z obawy przed uwagami, czy nieprzyjemnymi spojrzeniami, obawiają się pójść z dziećmi na basen czy na plac zabaw. Jednak jedna z najtrudniejszych sytuacji występuje wtedy, gdy rodzic z łuszczycą rezygnuje z leczenia z obawy, że terapia może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Łuszczyca się zaostrza wpływając na cały organizm, ale także na późniejsze pełnienie roli rodzicielskiej. Podobna sytuacja występuje, kiedy matka nie podejmuje terapii, ponieważ pragnie możliwie długo karmić piersią.

Organizatorem webinarium Planujemy rodzinę. Jak się do tego przygotować chorując na łuszczycę w ramach kampanii Planujemy Nowe Życie jest AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS

Patronat

Start typing and press Enter to search

Skip to content