Do niedawna uważaliśmy, że łuszczyca jest to choroba głównie skóry, natomiast dziś już na pewno wiemy, że jest to choroba ogólnoustrojowa, przewlekła o etiologii zapalnej i poza typowym dla siebie niekorzystnym przebiegiem z zajęciem układu kostno-stawowego może także dotyczyć, albo przede wszystkim dotyczy układu sercowo-naczyniowego. Myślimy tutaj głównie o patologiach ze strony serca bądź dużych naczyń.

Pacjenci z łuszczycą mają podwyższone ryzyko rozwoju miażdżycy zwłaszcza przedwczesnej u kobiet, a co za tym idzie choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru centralnego układu nerwowego i innych powikłań zatorowych, które mogą zakończyć się w sposób niekorzystny.

Łuszczyca predysponuje do wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Łuszczyca poza miażdżycą, zawałami, udarami, współistnieje także z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej do pełnoobjawowej cukrzycy włącznie, z zaburzeniami gospodarki lipidowej, czyli hipercholesterolemią, hipertrójglicerydemią.

[Czytaj dalej pod filmem]

Predysponuje do przedwczesnego występowania nadciśnienia tętniczego oraz wiemy, że z patofizjologicznego punktu widzenia u osób z łuszczycą występują predyspozycje do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, co za tym idzie do nadmiernej masy ciała więc nadwagi i otyłości, co przy zwiększonym ryzyku występowania miażdżycy jakoby w sposób istotny potęguje dynamikę tego procesu ze względu na nagromadzenie licznych innych czynników ryzyka takich, o których wspomniałem, czyli otyłość nadciśnienie tętnicze zaburzenia gospodarki węglowodanowej czy też lipidowej.

Pacjenci także z łuszczycą, ze względu na bardzo rozległe zmiany skórne, bądź też ograniczające ich aktywność zmiany stawowe, bardzo często ograniczają swoje kontakty towarzyskie, przez co sama jednostka chorobowa prowadzi do różnej formy i różnego stopnia wykluczenia co pociąga ze sobą różne o różnym stopniu nasilenia stany depresyjne. Pacjenci ci wówczas nie stosują się do zaleceń dietetycznych, żywieniowych. Bardzo często palą papierosy i to odsetek kobiet jak i mężczyzn chorych na łuszczycę zdecydowanie jest większy, jeżeli chodzi o palaczy niż populacji ogólnej, jak również ze względu na ogólnoustrojowy charakter zajęcia stawów, bardzo rzadko podejmują wówczas aktywność fizyczną. wszystkie te czynniki w sposób niekorzystny wpływają na funkcjonowanie układu krążenia, co predysponuje do rozwoju różnych jednostek chorobowych, o których wspomniałem wcześniej.

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Dariusz Kosior

specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog

Kierownik Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego z Pracownią Elektrofizjologii Klinicznej, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie

Start typing and press Enter to search

Skip to content