Na stronie Ministerstwa Zdrowia zostało opublikowane Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2019 r.

Wynika z niego, że Humira, która nie została ujęta w projekcie obwieszczenia, jednak znalazła się na liście leków refundowanych od 1 marca 2019 r. Pacjenci, którzy są leczeni nią w programach lekowych B.35 (Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym) i B.36 (Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – ZZSK) nie muszą się więc obawiać, że stracą możliwość leczenia z powodu braku leku w refundacji.

Poza Humirą na liście znajdziemy także biopodobne adalimumaby. Jeden z nich wszedł do refundacji od stycznia 2019 r. (Imraldi), natomiast 2 nowe weszły od 1 marca (Amgevita, Hyrimoz).

Sytuacja związana z pozostałymi cząsteczkami zarówno w ŁZS, ZZSK i łuszczycy nie uległa zmianie.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia zamieszczone jest na https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-27-lutego-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2019-r

obwieszczenie-humira1edu

Start typing and press Enter to search

Skip to content