luszczyca.edu.pl

Zioła na łuszczycę

Łuszczyca jest schorzeniem, które dosyć trudno zniwelować, a osoby cierpiące na nią szukają najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nieestetycznych łusek, zaczerwienienia, czy swędzenia. Mimo istnienia bardzo nowoczesnych leków na łuszczycę ludzie czasem chcą sięgnąć po naturalne lekarstwaZioła na łuszczycę mogą w niektórych przypadkach okazać się skutecznym sposobem na zniwelowanie objawów tego schorzenia. Które z nich są najlepsze? Poniżej znajdziecie kilka przykładów.

Kilka słów o łuszczycy

Łuszczyca to choroba, o której tylko nieliczni wiedzą. To niezakaźne i przewlekłe schorzenie, powoduje liczne kompleksy i czasem może frustrować. Z łuszczycą osoba chora musi niestety zmagać się całe życie, nie da się choroby całkowicie wyeliminować; można jedynie zniwelować objawy chorobowe. Łuszczyca jest schorzeniem, które atakuje ludzi w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Dla wielu osób mających objawy łuszczycy bardzo ważna jest akceptacja oraz wsparcie bliskich, rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że chorzy na to schorzenie codziennie muszą stawać w obliczu drwin i wyszydzania innych. Trzeba zatem wszystkim mającym łuszczycę pomóc.

Jakie zioła zastosować na łuszczycę?

Istnieje kilka skutecznych ziół, które są niezwykle pomocne w niwelowaniu schorzenia łuszczycowego. Jednym z nich jest łopian. Jest to roślina znana większości z nas, bowiem ma ona tak zwane „rzepy”, które przyklejają się do ubioru. Odwary z łopianowych korzeni są jednym ze skuteczniejszych środków dobrze oczyszczających krew. Korzenie łopianu z powodzeniem kupimy w sklepach zielarskich, ale możemy również samemu sobie wykopać ( najlepiej z miejsc ekologicznych). Wykopywany jest on jesienią, bądź wiosną – mówimy tu o roślinach jednorocznych, ale nie kwitnących, które posiadają wyłącznie liście. Napary z łopianu pije się w przypadku łuszczycy. Niektórzy polecają także smarowanie skóry odwarem łopianowym.

Drugim ziołem, które jest stosowane w przypadkach schorzenia łuszczycowego jest mniszek lekarski – popularny dmuchawiec, mlecz. Wiosną sporządza się z jego liści sok i popija się kilka razy w ciągu dnia – po łyżeczce. Doskonale oczyszcza organizm.

Kolejną rośliną ziołową na łuszczycę jest gwiazdnica pospolita - Stellaria media oraz przytulia czepna - Galium aparine. Są to dwie, bardzo pospolite rośliny – chwasty . Z nich sporządzany jest sok do picia, bądź maść na bazie masła – przeznaczona do smarowania skóry z łuszczycą. Niektórzy stosują również rozgniecione ziela na skórę. Gwiazdnicę poleca się także w uporczywym swędzeniu.

Natomiast w Rosji na łuszczycę poleca się uczep trójlistkowy – Bidens tripartitus. Rośnie on przeważnie nad wodami. Nie kupimy go jednak w polskich sklepach zielarskich. Zioło to jest polecane do stosowania zewnętrznego oraz wewnętrznego . Z uczepu sporządza się odwar, który pijemy jak herbatkę. Jak przygotować taki odwar? Otóż będzie potrzebne nam będą dwie łyżki ziela, które następnie zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy. Po dwudziestu minutach należy napój przecedzić i wlać do termosu. Pijemy codziennie ¾ litra dziennie. Z kolei, by przyrządzić maść do smarowania potrzeba wazeliny i lanoliny w równych częściach. Pięć procent objętości powinien stanowić świeżo wyciśnięty sok z ziela uczepu. Można również zastosować wyciąg, ale zawarty w nim alkohol należy odparować. Po miesiącu systematycznego stosowania powinna wystąpić poprawa kondycji skóry.
Warto wspomnieć jeszcze o cennym aloesie. Pomaga on w zewnętrznych kuracjach. Wystarczy świeżo wyciśniętym sokiem z aloesu posmarować skórę dotkniętą łuszczycą. Powinno pomóc.

Olej z wiesiołka okazuje się być także skutecznym naturalnym „lekiem” na łuszczycę. Jest on niestety bardzo drogi, ale nasiona można samemu wyhodować. Niektórym trzymiesięczna kuracja wiesiołkowa przyniosła znaczną poprawę stanu zdrowia i kondycji skóry. Zanikowi uległy starsze ogniska choroby, a nowe nie pojawiały się. Remisje trwały kilka miesięcy, a po nich występował nawrót łuszczycy, po zaprzestaniu stosowanie kuracji wiesiołkiem.

Zanim zaczniesz stosować zioła – skonsultuj się z lekarzem!

Tak jest to bardzo istotne. Bowiem użycie niewłaściwych ziół, a nawet niewłaściwych proporcji może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i kondycji skóry. Lekarz z pewnością nam podpowie jak dokładnie stosować naturalne „leki” w postaci ziół, by nam nie zaszkodziły.

Jeśli nie zioła to co?

Niestety na poważniejsze przypadki łuszczycy zioła na nic się nie zdadzą. Trzeba wtedy postawić na inny sposób leczenia. Można zastosować ( po konsultacjach z lekarzem – specjalistą) krem na łuszczycę, fototerapię, czy fotochemioterapię, albo sięgnąć po najnowocześniejsze rozwiązania – leki biologiczne. Niestety są to jednak metody nieco kosztowne i tylko nieliczni będą mogli sobie na nie pozwolić. Nie mniej jednak odznaczają się dużą skutecznością, i dlatego, jeżeli są ku temu sposobności z takich metod skorzystajmy!

5,0 k

Następny wpis
Zostaw komentarz

Jeden komentarz

  1. wera

     /  Luty 9, 2013

    Z łuszczycą walczę już rok. Dzięki temu, że stosuję krem na łuszczycę moja skóra znacznie lepiej wygląda. Przede wszystkim nie swędzi tak okropnie, ani też nie łuszczy się tak, jak to było jeszcze kilka miesięcy temu. Wybrałam sprawdzony kosmetyk, który jest numerem jeden w rankingu na stronie http://jakleczycluszczyce.pl/
    Mam nadzieję, że systematyczność opłaci się i moja skóra będzie ładnie wyglądała.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź