luszczyca.edu.pl

Dieta w leczeniu łuszczycy

Niejednokrotnie widoczne zmiany łuszczycowe zwłaszcza w odkrytych partiach ciała wzbudzają pewne obawy otaczających nas ludzi. Większość z nas myśli: „czy jest pewne to , że się nie zarażę?” Tego typu lęki są zawsze bezpodstawne. Oczywiście choroba ma niezbyt estetyczne objawy, jednakże łuszczyca nie jest zakaźną chorobą. Nie zarazimy się nią poprzez podanie ręki czy korzystanie z tego samego ręcznika. Na łuszczycę nie ma idealnego jednego lekarstwa, ale są różne metody leczenia, które mogą zniwelować objawy łuszczycy. Ale dieta w leczeniu łuszczycy jest również ważna. Ponadto warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, by można wydłużyć okresy bez wysiewu zmian łuszczycowych.

Kiedy pojawia się łuszczyca?

Łuszczyca zazwyczaj ujawniać zaczyna się pomiędzy dziesiątym a trzydziestym rokiem życia. Ale uwaga! Obecnie obserwowane są przypadki zachorowań ludzi starszych ( chorują nawet osoby mające 70 lat). Istnieją zatem pewne przypuszczenia, że łuszczyca objawiająca się w późniejszym okresie być może jest powodowana przyjmowaniem pewnych grup leków. Są to między innymi betablokerów (mają one zastosowanie w kardiologii), bądź też preparatów litu.

Szacunki mówią, że w Polsce na łuszczycę choruje nawet dwie osoby na sto badanych.

Ponadto warto wiedzieć, że schorzenie jest uwarunkowane dziedzicznie, a zatem dzieci mające rodziców, bądź dziadków chorych na łuszczycę, też prawdopodobnie zachorują na to schorzenie.

Nadwaga niekorzystnie wpływa na przebieg łuszczycy!

Prowadzone badania pokazują, że osoby posiadające nadwagę, znacznie gorzej przechodzą to schorzenie, a ponadto metody leczenia nie dają zamierzonych rezultatów. Ponadto nadmierne ilości ciała w skórnych fałdach, czyli w pachach, pachwinach, ale też pod biustem znacznie powiększa ryzyko wystąpienia różnych infekcji – bakteryjnych, bądź też grzybiczych. Warto wspomnieć, że nadmierna masa ciała wywiera też zwiększony nacisk na stawy, co w wielu przypadkach prowadzi do ich bólu.

Oprócz tego obserwowane są przypadki, że osoby z nadwagą mają bardzo często pewne zaburzenia w gospodarce lipidowej oraz wzrasta u nich poziom kwasu moczowego. Takie braki w biologicznej równowadze może w pewnych wypadkach nasilać skutki uboczne określonej grupy leków w wielu przypadkach stosowanych do leczenia łuszczycy. Jest mowa między innymi o retinoidach.

W związku z powyższymi stwierdzeniami warto powiedzieć, że dla osób zmagających się z nadmierną masą ciała polecane jest zastosowanie właściwej diety, która opiera się na zaleceniach dietetycznych. Dietę powinien opracować doświadczony dietetyk.

Osoby chorujące na łuszczycę powinny stosować dietę!

Na początku warto powiedzieć, ze nie ma idealnej diety za pomocą, której można wyleczyć się z łuszczycy. Jednakże osoby chore na to schorzenie powinny prowadzić zdrowy tryb życia, a ponadto posiadać zdrowe nawyki w odniesieniu do jedzenia.

Dieta osoby z łuszczycą powinna przede wszystkim zawierać odpowiednie ilości owoców oraz warzyw, bowiem one dostarczają organizmowi cenny błonnik, a ponadto witaminy oraz minerały. Bardzo istotne w diecie na łuszczycę jest to, by ograniczyć spożywanie nasyconych tłuszczów – czyli zwierzęcych tłuszczów, a ponadto zjadać pożywienie bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe omega – 3 oraz witamina D. Warto zatem tak przekształcić swój codzienny jadłospis, by w nim znalazły się ryby oraz owoce morza. Ponadto wskazane jest też spożywanie cytrusów, czerwonych winogron, sałaty, marchewki, a także czosnku. Oprócz tego do diety należy włączyć także tran.

Ale z diety trzeba wykluczyć pewne wędliny, mięso wieprzowe, podroby, ale też unikać należy czekolady, kakao, kawy, miodu oraz warzyw strączkowych, czarnych porzeczek, surowych jabłek; Ostre przyprawy też nie są pożądane.

Ponadto trzeba wiedzieć, że konsumowanie zbyt dużych ilości tłuszczów i alkoholu obciąża wątrobę i przyczynia się do odkładanie się szkodliwych substancji. A ponieważ wszelkie zanieczyszczenia organizmu są wydalane poprzez skórę, to musi ona lepiej pracować, by wykluczyć pozostawione zanieczyszczenia , a to z kolei powiększa prawdopodobieństwo kolejnego wysiewu.

Suplementy diety mogą wspomóc leczenie łuszczycy

Przyjmowanie odpowiednich dawek magnezu, cynku, ale też witaminy B6, czy przeciwutleniaczy i witamin A, E i C może pomóc przy poprawie kondycji skóry łuszczycowej. Obecnie nadal trwają badania nad wpływem olejów rybnych na łuszczycę. Okazuje się bowiem, że one wspomagają hamowanie kolejnych wysiewów łuszczycowych. Warto jednak dodać, ze przyjmowanie suplementów diety nie wyleczy nas z łuszczycy.

Co jest zatem istotne?

Ważne dla osób z łuszczycą jest to, by dbać o sumienne przestrzeganie zaleceń określonej diety, którą dostosował nam dietetyk. Zjadać należy owoce oraz warzywa, jak też produkty bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe. Dbanie o dietę jest istotne, gdyż nadmiar kilogramów w wielu przypadkach zaostrza przebieg choroby.

Ponadto prowadzenie zdrowego trybu życia umożliwia choremu lepsze nadzorowanie przebiegu choroby. Poprzez dietę, ruch na świeżym powietrzu wzmacniamy organizm, a zdrowy organizm lepiej broni się przed łuszczycą.

5,0 k

Zostaw komentarz

Komentarzy: 8

  1. iga

     /  Sierpień 19, 2012

    wydaje mi się, że dieta i nastawienie do życia (higiena psychiczna) mają chyba najważniejsze znaczenie w leczeniu tej choroby, ale i wielu innych współcześnie doskwierających nam dolegliwości również. Nazywam to autopsychoterapeutycznym podejściem do życia. Staram się żyć bezstresowo i jeść jak najzdrowiej unikając tego co mi szkodzi, czasem oczywiście konieczne jest sięgnięcie po jakieś mazidła, ale na tym etapie mnie osobiście wystarczają dobre dermokosmetyki takie jak te tutaj: LuszczycaLeczenie.Pl . Lepszych nie znalazłam :-)

    Odpowiedz
    • moim zdaniem dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu tej choroby, im zdrowiej się odżywiam (zdrowiej pod kątem łuszczycy oczywiście) tym mniejsze zmiany na skórze, a i daje się ich pozbyć wyłącznie przy użyciu kosmetyków. Dla mnie to prawdziwa rewelacja. Jeszcze przyda się łagodzenie stresu, a z nim najlepiej radzić sobie opanowując parę umiejętności z jogi, serio mówię – testowałam

      Odpowiedz
  2. wszystko to prawda, ale przeciez sama dieta łuszczycy nie wyleczy, skoro to choroba autoagresyjna i genetyczna znaczy sie nie ma na nia naprawde dobrych sposobów, bo należałoby geny powymieniać, a to jak na razie niemożliwe, chyba

    Odpowiedz
  3. szczerze, to ja diety żadnej nie stosowałem, ale można zauważyć, że duży wpływ na naszą skórę(przynajmniej na moją) ma wpływ ostrych potraw…

    Odpowiedz
  1. Leczenie łuszczycy » Blog Archive » Dieta a łuszczyca
  2. Jaka dieta przy łuszczycy? | Łuszczyca
  3. Leczenie Łuszczycy » Blog Archive » Dieta a łuszczyca
  4. Łuszczyca Paznokci » Blog Archive » Dieta przy łuszczycy czyli co jeść a czego unikać?

Zostaw odpowiedź