luszczyca.edu.pl

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca stała się obecnie takim schorzeniem, które już dotyka nawet dwa procent populacji; jest ono tak samo popularne wśród płci pięknej, jak też i u płci męskiej. Schorzenie łuszczycowe może rozwinąć się w każdym przedziale wiekowym, jednakże najczęstsze przypadki zdarzają się u osób mających około trzydzieści lat. Natomiast w wieku między 17 a 25 urodzinami następuje szczyt zachorowań, który powtórnie obserwowany jest pomiędzy 50 i 60 rokiem życia. Czas, w którym choroba rozwija się niekiedy jest różny i zależy od wielu czynników. Jednakże w wielu przypadkach są sytuacje, gdy remisja ( czyli okres bez występowania zmian na skórze) i czas nawrotu schorzenia następują po sobie naprzemiennie. Takie stany zwykle trwają wiele lat, czasem jednak występują przez całe bytowanie osoby.

Z kolei łuszczyca skóry głowy jest jedną z postaci tego schorzenia, które niewątpliwie niekorzystnie wpływa na życie osoby chorej. Nieestetyczne łuski na owłosionej skórze głowy trudno usunąć, a przy okazji łatwo je zadrapać, co przyczynić się może do zaostrzenia łuszczycy. Ta postać schorzenia występuje zwykle z innymi odmianami, na przykład poprzedza ją łuszczyca paznokci, czy łuszczyca skóry.

Cechy charakterystyczne łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy występuje bardzo często jako forma dużych i nieco grubszych zmian rozciągających się na okolicę czoła poniżej obrębu włosów. Czasem też może przybrać postać nie wrzucających się w oczy wykwitów. Warto wiedzieć, że włosy w dobrej kondycji wzrastają przez łuskę znajdującą się na skórze głowy, jednakże nie łamią się przy samej nasadzie.

Jak jeszcze objawia się łuszczyca skóry głowy? Otóż jej pozostałymi objawami są uporczywy świąd, łuszczenie się naskórka głowy, jak również mniejsze, bądź większe zmiany na całej głowie – od plamek pojedynczych do nieco rozleglejszych zmian.
Łuszczyca skóry głowy raczej nie sprzyja wypadaniu włosów, bowiem ich korzenie są umiejscowione nieco głębiej – poniżej skóry, a zatem choroba ich nie dotyka. Natomiast łupież, który lokalizuje się na całej głowie to odwrotność zmian łuszczycowych skóry głowy ( zmiany tworzą ogniska punktowe). Ale uwaga! Są obserwowane przypadki, gdzie wzmożone drapanie zmian łuszczycowych na skórze głowy może prowadzić do zakażeń, a w efekcie do utraty owłosienia na głowie.

W trakcie przesuwania palcami po skórze głowy łupieżu nie wyczujemy, zaś zmiany łuszczycowe jak najbardziej. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest nadmierne skupisko łusek, które dodatkowo przytrzymywane są przez większość włosów.

Można jeszcze dodać, że łuszczyca skóry głowy to schorzenie, które występuje albo samodzielnie, albo w towarzystwie innych odmian łuszczycy.

Dlaczego powstaje choroba?

Łuszczyca to schorzenie, na której powstanie składa się kilka czynników. Na rozwój łuszczycy skóry głowy wpływ mają takie elementy, jak: czynniki genetyczne, immunologiczne, ale też czynniki środowiskowe i psychologiczne. Wymienione czynniki mają wpływ na funkcjonowanie komórek skórnych, a szczególnie na keratynocyty oraz i fibroblasty.

W jaki sposób walczyć z łuszczycą na głowie?

Łuszczyca skóry głowy to przede wszystkim nieestetycznie wyglądające łuski znajdujące się niemal na całej owłosionej skórze głowy. Takie grube łuski należy odpowiednio usunąć. Do tego celu niezbędne okazać się mogą odpowiednie szampony złuszczające. Tego typu specyfiki powinny w swym składzie zawierać między innymi mocznik, albo też kwas salicylowy.

Po prawidłowym zdjęciu nieestetycznej łuski powinno się rozpocząć leczenie łuszczycy tego rodzaju. Zwykle zaleca się zastosowanie kortykosterydów, które bardzo często łączone są z leczeniem miejscowym za pomocą pochodnych witaminy D3 oraz witaminy A. Leczenie retinoidami sprawdza się w sytuacjach cięższych przypadkach odmian łuszczycy. Tego typu terapia zwykle łączona jest z fototerapią. Przedstawia ona bardzo dużą skuteczność, ale tego typu terapia jest nieco drażniąca. Ale taka reakcja może być niwelowana jednoczesnym nakładaniem maści sterydowych.

Preparaty ziołowe i naturalne można także stosować na łuszczycę skóry głowy. Ale czasem ich skuteczność może być mało zadowalająca. Rynek oferuje różnorodne preparaty, ale ten, który ma uznanie wielu osób to Revitol Dermasis.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów na łuszczycę można zastosować leczenie suplementami. Wzbogacenie diety o tego typu specyfiki może nieść za sobą poprawę kondycji skóry i ogólnego zdrowie osoby chorej.

4,4k

Zostaw komentarz

Komentarzy: 3

 1. beti

   /  Lipiec 25, 2012

  Łuszczyca skóry głowy u mojej córki zaczęła sie gdy ta skończyła 10 lat.Od tamtej pory (czyli od 3 lat) szukamy jakiegos skutecznego leku,ale niestety jak do tej pory nic nie znalazłyśmy.Początkowo zmiany były wielkości 2x2mm. ale na chwile obecną obejmują 50% głowy.Dzięki Bogu łuszczyca nie objęła twarzy ale wiele wskazuje na to ze i tam wkrótce sie pojawi,ponieważ już wychodzi na nieowłosionej skórze za uszami.Regularnie chodzimy do dermatologa ale ten tylko wypisuje kolejne recepty na coraz to nowsze specyfiki.Jeżeli łuszczyca może miec podłoże w psychice to wkrótce chyba czeka nas nowy wysyp tej choroby ,bo jak to wszystko mam wytłumaczyć 13 latce?Popada w coraz większe kompleksy na temat swojej choroby,nie chce chodzic do szkoły,coraz rzadziej spotyka sie z koleżankami,choroba odbiera jej radość dzieciństwa i dorastania.Teraz mamy lato,wszedzie gdzie czytam to słońce miało zmniejszać wykwity chorobowe ale u nas jest chyba zupełnie na odwrót.Nie wiem….poddaje sie chyba pomału:(Dodam jeszcze tylko że moja mama choruje także na łuszczyce ale w jej przypadku są to tylko stopy i łokcie,ja mam 34 lata i do tej pory nic niepokojącego u siebie nie zauważyłam…

  Odpowiedz
 2. łuszczyca to choroba wątroby
  zacząć należy od odpowiedniej diety
  polecam książkę ”Apteka Pana Boga” pani M.Trebal

  Odpowiedz
 3. magda

   /  Luty 15, 2013

  mam podobne problemy ze skórą głowy i ciągle szukam odpowiedniego leku, na zmiany skórne za uszami zastosowałam cutivate i przeszło jakby z dnia na dzień. Jednak to było przepisane na podejrzenie uczulenia, którego chyba nie było.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź