luszczyca.edu.pl

5 sposobów na łuszczycę

Przewlekłe choroby skóry to problem, z którym boryka się spory odsetek społeczeństwa. Chyba najczęściej występującą przypadłością jest łuszczyca. Przyjmuje ona różne rozmiary, czasem ogranicza się jedynie do skóry głowy, czasem jednak atakuje dużo większą powierzchnie ciała. Oprócz samego faktu leczenia, możemy spotkać się z brakiem akceptacji i prześmiewczymi komentarzami dotyczącymi naszego wyglądu.
Pozbycie się tej choroby jest niezwykle trudne. W niektórych przypadkach potrzebne jest podjęcie radykalnych kroków. Dlatego też postaram się opisać kilka dróg, które można obrać w celu zwalczenia tej przykrej dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek łuszczycy jest inny i dany sposób może być nieefektywny. Zapraszam do lektury…
1. Domowe metody walki z łuszczycą.
Borykając się z łuszczącą się skórą, warto wypróbować domowe sposoby. Krok ten, najczęściej podejmują osoby, dla których medycyna okazała się być bezsilna lub po prostu nie ufają lekarzom. Najbardziej znaną metodą fitoterapii, bo tak określa się leczenie domowe, są okłady ze świeżych ziół. Widoczne efekty mogą dać zioła takie jak: lipa, łopian, krwawnik oraz dziewanna lub bluszczyk. Często wykorzystuje się także arnikę, babki, uczep trójlistkowy bądź ogórecznik.
Skuteczność tych sposobów nie jest oczywiście potwierdzona naukowo. Dlatego stosując ziołoterapię, nie nastawiajmy się na doskonałe efekty w kilka dni. Osobiście uważam, że lepiej dać się pozytywnie zaskoczyć, aniżeli rozczarować.
2. Farmakologia
Jak większość chorób, tak i łuszczycę można zwalczać korzystając z środków farmakologicznych. Oczywiście, nie nam decydować z jakich leków będziemy korzystać, dlatego pierwszym krokiem jest wizyta u dermatologa. Po dokładnych oględzinach zadecyduje on, jaki typ kuracji zostanie zastosowany. W początkowym stadium choroby, wystarczające okazuje się leczenie zewnętrzne. A więc wszelkiego rodzaju maści, żele lub kremy. Ten rodzaj terapii to najczęściej stosowanie maści zawierających kwas salicylowy, mocznik lub solankę. Substancje złuszczają skórę, co pozwala na pozbycie się nieestetycznych płatów skóry. Przydatne będzie zastosowanie środków, dzięki którym zredukujemy podział naskórka. Może to być witamina D3 pod różnymi postaciami, a także dziegć oraz antralina.
Opcją nieco bardziej radykalną, jest zastosowanie doustnych środków leczniczych. W zasadzie wszystkie są dostępne na receptę. W każdym bądź razie, wymagają konsultacji ze specjalistą. Substancje czynne leków dają różne efekty, a najpopularniejsze z nich to: kwas fumarowy, cyklosporyna A, retinoidy, hydroksymocznik oraz matrotreksat. W cięższych przypadkach, dermatolog może zapisać nam antybiotyki i leki biologiczne – jest to jednak ostateczność.
3. Leczenie hormonalne
Nagłówek może brzmieć nieco groźnie. Nie ma się czemu dziwić, gdyż leczenie hormonalne to duża ingerencja w organizm. Dlatego też, wobec nowych metod, odchodzi się od stosowania hormonoterapii w leczeniu łuszczycy. Powodem takiego stanu rzeczy może być niezbyt wysoka skuteczność takiego sposobu. Do mnie jednak, za rezygnacją z takiej kuracji, przemawiałyby zbyt duże skutki uboczne. Mimo tego, wiele osób ucieka się do tej metody. W miarę bezpiecznym i skutecznym wyborem wydaje się być maść z zawartością hydrokortyzonu. Zaleca się także stosowanie farmaceutyków zawierających alklometazon.
4. Leczenie laserem
Jedną z najnowocześniejszych metod parania się z łuszczycą jest laseroterapia. Idąc za różnymi źródłami, można dowiedzieć się, że skuteczność leczenia laserem sięga 75% całkowicie wyleczonych przypadków. Wynik wydaje się świetny, w porównaniu z innymi metodami.
Stosowanie lasera w leczeniu, wymaga kilku bądź kilkunastu sesji. Nie trwają one długo, zwykle kilka minut (w zależności od powierzchni ciała dotkniętej chorobą). Atutem zabiegu jest jego bezbolesność. W wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się, że leczony będzie odczuwał ciepło lub pieczenie skóry wywołane dużym natężeniem światła. Możliwe jest także występowanie skutków ubocznych, a właściwie jednego. Podane pacjentowi środki światłouczulające mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę.
5. Fototerapia łuszczycy
Światełkiem w tunelu dla borykających się z łuszczycą może być fototerapia. Światełkiem w tunelu w sensie przenośnym, ale także dosłownym, bo fototerapia to nic innego jak leczenie światłem o różnym natężeniu. Brzmi znajomo? Tak, leczenie laserem to także leczenie światłem. Jednak fototerapia to nieco inne zagadnienie. Ta kuracja wymaga stosowania światła ultrafioletowego, czyli emitowanego przez promienie słoneczne. Efekt taki można uzyskać stosując fale typu UVA oraz UVB. Czyli krótki oraz długie fale ultrafioletowe.
Metoda ta daje efekty, ale trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi. Oparzenia słoneczne, zaczerwienienia oraz podwyższenie ryzyka zachorowania na raka skóry to tylko niektóre z nich.
Opisane powyżej metody to sposoby stosowane najczęściej. W większości, mają klinicznie potwierdzoną skuteczność, co pozwala sądzić, że są dla nas bezpieczne. Pamiętajmy jednak, że łuszczyca to choroba, której medycyna nie poznała w 100%. Dlatego też leczenie jest intuicyjne i nie zawsze uda się osiągnąć wymarzony rezultat.
Następny wpis
Zostaw komentarz

Komentarzy: 4

 1. gslav

   /  Listopad 28, 2011

  Moj typ luczszczy to skora glowy,uzywalem wielu masci ktore pomagaly lecz zapominalem o czestym uzywaniu i luszczyca wracala.Na dzien dzisiejszy mam czystą glowe bez swedzenia i lusek lub zaczerwienien,moja metoda to szampony:”Neutrogena” 1%coal tar(smola weglowa)i „Tersa tar” 3% destylowanego TAR(mniej zapachowy)oraz „Selsun blue” 1%cynku tymi szamponami na mycie glowy na przemian(trzymac na glowie nie mniej niz 10 min)mi pomoglo i mam nadzieje ze komus rowniez.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. JANINA

   /  Kwiecień 18, 2012

  Ważne jest wspomaganie organizmu w jakiejkolwiek chorobie od wewnątrz, wg mnie to podstawa. Dlatego (bedąc także ofiarą łuszczycy) codziennie zażywam witaminy, minerały, kwasyomega3 a ostatnim odkryciem jest preparat na bazie siarki Sufrin, także zalecany na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów oraz ma właściwości przeciwzapalne. A stosował ktoś może kąpiele siarczkowe w tego typu dolegliwościach?

  Odpowiedz
 3. Anna

   /  Maj 14, 2012

  Podstawa to trafić do dobrego dermatologa, a to juz niestety rzecz trudna. Czytam o leczeniu lampami, laserem etc.. tylko jak na razie każdy dermatolog u którego byłam mówił mi: U nas nie ma lamp, to by trzeba do szpitala. A żeby do szpitala, to zmiany muszą być na pół ręki np. Więc pytam: GDZIE można skorzystać z tych nowoczesnych metod, bo jak na razie tam nie dotarłam. Zmiany mam na kolanach i łokciach a także – co gorsze – na grzbietach dłoni. Po dwa lata trwającej remisji nastąpił ostry nawrót i choć borykam się z tym świństwem już 30 lat jakoś się nie pogodziłam :/ Czy zna ktoś DOBREGO dermatologa w okolicach Katowic?? Chętnie spróbowałabym lasera, tylko pytanie GDZIE.

  Odpowiedz
 4. Wojti

   /  Styczeń 6, 2013

  Witam.
  W moim przypadku to łuszczyca owłosionej skóry głowy.
  Nie wspomnieliście o maseczce z drożdzy. Nie wiem jakie będą efekty bo dopiero co ją zrobiłem ale ludzie z taką łuszczycą bardzo sobie chwalą.
  Póki co skóra czyściutka i nie przesuszona. Czekam na to jak długo utrzyma się efekt.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź