luszczyca.edu.pl

Łuszczyca u dzieci

W poprzednim wpisie zajęłam się łuszczycą u kobiet w ciąży. Idąc dalej tym tropem, postanowiłam poruszyć problem łuszczycy u dzieci.

Łuszczyca to nie defekt kosmetyczny, tylko poważna schorzenie skóry. Jest to choroba, która dotyka osoby dorosłe, jak również i dzieci. Właśnie dla tych najmłodszych jest powodem wielu kompleksów. Czasem bowiem mogą stać się ofiarą wyśmiewania innych rówieśników, czy nawet budzić wstręt. Życie ze zmianami łuszczycowymi jest zatem trudne i wymagające kontroli lekarzy – specjalistów. Łuszczyca u dzieci obserwowana jest  w blisko  15 procentach  przypadków; z kolei przed dwudziestymi urodzinami występuje już u 1/3 osób. Jak się objawia to schorzenie  u dzieci ? Jak sobie z nim radzić? Takie informacje znajdziecie w poniższym artykule.

Kilka słów o łuszczycy i jej objawach

To przewlekłe schorzenie – dermatoza niezakaźna, ma podłoże głównie genetyczne.  Wysiewy zmian łuszczycowych  wywoływane są przez czynniki środowiskowe, na przykład schorzenia  zakaźne, przyjmowanie niektórych leków, stresy, ale także przez  otarcia odzieży czy nawet  zmiany w pogodzie.

Jak objawia się łuszczyca u dzieci? Otóż kliniczne objawy są niejednokrotnie podobne do tych obserwowanych u osób dorosłych. Czasami jednak występują przypadki  nietypowych postaci, co utrudniać może rozpoznanie schorzenia łuszczycowego.
dziecko

Łuszczyca u dzieci zwykle pozostawia uporczywe zmiany, które nie powiększają się, ani nie zanikają. Obserwuje się cieniutkie i czerwone placki, które pojawiają się na delikatnej  skórze, a już po kilku dniach mogą zanikać. Ponadto takie czerwone zmiany łuszczą się i swędzą.

Gdzie występują zmiany łuszczycowe u dzieci?

Zwykle zmiany występują na kolanach, łokciach, na skórze głowy oraz na plecach – w pobliżu lędźwi i krzyża. Pojawiają się także  łuszczycowe zmiany na policzkach,  czole, a niekiedy pokrywają też uszy i  powieki. Są to zmiany bardzo czerwone.  Ogniska łuszczycowe  mogą wystąpić również na: delikatnych błonach śluzowych, a szczególnie na  języku ( w tym przypadku zmiany mogą się  łuszczyć). Ponadto zmiany łuszczycowe obserwowane są też na palcach stóp oraz  dłoni z hiperkeratozą. Oprócz tego łuszczyca zajmuje fałdy skórne (prócz pyzatych malców mających spory  fałd podpodbródkowy. W tym miejscu zmiany łuszczycowe rzadko pojawiają się. Dosyć często ogniska łuszczycowe lokalizują się wokół pępka.  Czasem zmiany mogą wystąpić na paznokciach i wówczas można obserwować  drobne zagłębienia i objawy naparstka na płytce paznokciowej.

Postacie łuszczycy u dzieci

Łuszczyca u dzieci występuje w różnych postaciach. Jedną z nich są typowe formy łuszczycy. Wśród nich wymienia się łuszczycę pieluszkową. Pojawia się ona  we wczesnych latach, jednak  bardzo rzadko występuje tuż po urodzeniu.  Objawy lokalizują się  na pośladkach i są wywołane podrażnieniami skóry przez stolec i mocz. Te zmiany nie  wyglądają jak typowa łuszczyca i dlatego sprawiają  problem z diagnozą. Trudno jest określić czy jest to łuszczyca czy tylko zapalenie skóry.

Inną formą łuszczycy wieku dziecięcego  jest łuszczyca plackowata – zwana zwyczajną. Odznacza się ona czerwonymi a zarazem odgraniczonymi  plackami pokrytymi  grubą i białą łuską.

Ponadto mamy też łuszczycę kropelkowatą, która jest typową odmianą łuszczycy wieku dziecięcego. Zmiany pojawiają się nagle – są to niewielkie czerwone, łuszczące się zmiany, umiejscowione głównie na  nogach, rękach oraz  tułowiu.

U dzieci obserwowane są także cięższe przypadki łuszczycy.  Są nimi odmiana krostkowa i  erytrodermia łuszczycowa .

Łuszczyca krostkowa odznacza się wysiewem niewielkich  krost i stanowi to pierwszy przejaw łuszczycy u dziecka zdrowego ,bądź też powikłanie łuszczycy plackowatej. Tej odmianie łuszczycy towarzyszy czasem  napad gorączki.
Z kolei erytrodermia łuszczycowa może być początkowym stadium łuszczycy, bądź powikłaniem istniejącej  choroby. Mogą występować również  infekcje. Objawia się ona  czerwonymi zmianami, które pokrywają całe ciało. Skóra w określonych miejscach  może pokryta być krostami.

Ponadto występuje też łuszczyca stawowa, która w wieku dziecięcym pojawia się niezwykle rzadko. Odznacza się ona zapaleniem stawów, którym niekiedy towarzyszą  czerwone zmiany krostkowe lub  plackowate.

W jaki sposób pomóc dziecku mającemu łuszczycę?

Dziecko najszybciej powinien przebadać lekarz. I jak najszybciej wyznaczyć kurację leczniczą. Ponadto w trakcie kuracji, a także po jej skończeniu trzeba  postępować według zaleceń specjalisty. Terapię lecznicza stosować aż do całkowitego ustąpienia zmian łuszczycowych.
Oprócz tego warto delikatniej obchodzić się ze skórą – najlepiej unikać niewygodnej odzieży czy niewłaściwego obuwia ( jest to bardzo istotne przy łuszczycy na palcach u stóp).

Jakie sporty dziecko z łuszczycą może uprawiać?

Zachęcajmy dziecko do korzystania z takiej aktywności fizycznej, którą lubi. Ale uważajmy, by nie wykonywało jej zbyt intensywnie. Bowiem zmiany łuszczycowe mogą wystąpić w momencie gdy skóra jest nadwyrężana.
basen
Nie można zabronić dziecku  uprawiania pływania. Wystarczy przed pływaniem nałożyć na skórę ze zmianami łuszczycowym odrobinę wazeliny, bowiem ona ochroni skórę przed niekorzystnym działaniem substancji chemicznych uzdatniających wodę w basenie.

5,2 k

Poporzedni wpis
Zostaw komentarz

Jeden komentarz

  1. Łuszczyca u dzieci - Zdrowie

Zostaw odpowiedź