luszczyca.edu.pl

Łuszczyca skóry głowy – co trzeba o niej wiedzieć?

Łuszczyca jest zaliczana do przewlekłych, a zarazem najczęściej pojawiających się chorób skóry. Nie da się ukryć, że jest to uciążliwe schorzenie pod wieloma względami. Łuszczyca związana jest bowiem nie tylko z nieprzyjemnymi i mało estetycznie wyglądającymi objawami. Warto pamiętać, że łuszczyca ma jeszcze aspekt psychologiczny, bowiem wielu osobom choroba ta kojarzy się z możliwością zarażenia, co skutkuje unikaniem kontaktów z chorymi. Poza tym, że łuszczyca najczęściej atakuje ręce oraz nogi, coraz więcej osób uskarża się na schorzenie, jakim jest łuszczyca skóry głowy. Również i ona sprawia, że życie z łuszczycą wcale nie jest łatwe.

Łuszczyca skóry głowy i jej objawy

Łuszczyca skóry głowy to choroba, która bardzo często pojawia się jako zwiastun innych odmian tego schorzenia. Jej cechą charakterystyczną jest występowaniem na głowie czerwonych plam, które pokryte są srebrzystą łuską.

Do objawów łuszczycy skóry głowy zalicza się przede wszystkim występowanie zgrubiałych placków, które w sposób bardzo wyraźny oddzielają się od owłosionej skóry głowy. Dość często placki te ulegają rozlaniu na czoło oraz przestrzeń skórną między uszami.

Warto wiedzieć, że zwiastunem łuszczycy głowy nie jest wypadanie włosów. Dzieje się tak, ponieważ cebulki włosowe znajdują się bardzo głęboko, natomiast zmiany chorobowe dotyczą wyłącznie naskórka. Trzeba jednak wiedzieć, że w związku z tym, iż łuszczyca skóry głowy nierzadko powoduje swędzenie, co wyzwala reakcję drapania. To zaś może sprawić, że cebulki staną się słabsze, a włosy wypadną.

Łuszczycy skóry głowy na pewno nie można pomylić z łupieżem, bowiem wykwity łuszczycowe są wyczuwalne w dotyku, łupież zaś nie. Warto jednak wiedzieć, że łuszczyca skóry głowy może być jednak pomylona z łojotokowym zapalaniem skóry bądź infekcją grzybiczą.

Skąd łuszczyca na głowie?

Powstawanie łuszczycy skóry głowy związane jest dokładnie z takimi samymi czynnikami, jak ma to miejsce w przypadku łuszczycy dotykającej innych partii skóry. W związku z tym mówi się, że łuszczyca skóry głowy związana jest z czynnikami środowiskowymi, czynnikami genetycznymi oraz czynnikami immunologicznymi. Pojawienie się tych czynników (chociażby kilku z nich) powoduje, iż dochodzi do zmian w funkcjonowaniu keratynocytów oraz fibroblastów.

Wśród czynników środowiskowych, które mają wpływ na powstawanie łuszczycy owłosionej skóry głowy można wymienić między innymi: infekcje (grzybicze, wirusowe, bakteryjne), mechaniczne urazy skóry (oparzenia, zadrapania, chirurgiczne blizny), nadużywanie alkoholu, przedłużające się sytuacje stresowe, zażywanie wybranych grup leków (antymalarycznych, antydepresyjnych, beta-blokerów).

Niemałe znaczenie w powstawaniu łuszczycy skóry głowy mają czynniki genetyczne. W wielu przypadkach to właśnie w genach otrzymujemy skłonność do powstawania zmian łuszczycowych. Warto jednak pamiętać, że łuszczycę – także skóry głowy – można odziedziczyć nie tylko po rodzicach, ale również po dziadkach czy nawet pradziadkach.

Nie można zapomnieć o wpływie czynników immunologicznych. Naukowcy badający przyczynę łuszczycy doszli do wniosków, iż za powstawanie tej choroby mogą być odpowiedzialne zaburzenia w funkcjonowaniu limfocytów T – „składników” układu odpornościowego.

Na czym polega leczenie łuszczycy skóry głowy?

Nie da się ukryć, że leczenie łuszczycy jest nie lada wyzwaniem. A to ze względu na owłosioną skórę, przez co wnikanie dobroczynnych substancji może być dość ograniczone. Niemniej jednak z łuszczycą można się uporać.

Podejmując leczenie, warto jednak mieć świadomość, że żadna metoda nie daje 100-procentowych gwarancji na to, że choroba nie powróci. Przypomnę, że łuszczyca jest schorzeniem, które ma tendencję do nawracania, nawet po okresach remisji, które trwają kilkanaście lat.

Podobnie jak w przypadku innych miejsc dotkniętych schorzeniem, tak i łuszczyca skóry głowy jest chorobą, na którą trzeba poświęcić sporo czasu. Rezultaty kuracji nie pojawiają się po kilku dniach.

Leczenie w pierwszej kolejności należy rozpocząć od usunięcia srebrzystej łuski. Jej pozostawienie będzie bowiem uniemożliwiało przenikanie dobroczynnych substancji w głąb skóry. Dlatego też „na pierwszy ogień” idą preparaty do stosowania miejscowego, które zawierają kwas salicylowy oraz emolienty (np. Dermasis). Po odjęciu łuski, na zmiany stosuje się najczęściej kortykosteroidy.

W leczeniu łuszczycy bardzo często dermatolodzy decydują się na leczenie skojarzone. Najczęściej leczenie kortykosteroidami łączy się z aplikowaniem preparatów o działaniu miejscowym, zawierającym między innymi analogi witaminy D3 bądź pochodne witaminy A (retinoidy).

Niekiedy zachodzi konieczność zastosowania fototerapii. By kuracja okazała się skuteczna, zwykle zachodzi konieczność wykonania w sumie 20 zabiegów – najlepiej rozłożonych na 2-3 razy w tygodniu.

4,9 k

Zostaw komentarz

Komentarzy: 3

 1. FeliksA

   /  Marzec 27, 2013

  Witam, zapraszam Państwa na forum:
  http://luszczyca.org.pl/p2/forum/index.php?showtopic=7383&st=40&start=40
  jest tam mowa o ziołowym preparacie na łuszczycę.
  Łagodny dla skóry, a szybko bo zaledwie w 2 miesiące usuwa łuszczycę głowy.

  Odpowiedz
 2. FeliksA

   /  Październik 18, 2013

  Kolejne wpisy osób, którym Nefret już pomógł:
  http://luszczyca.org.pl/p2/forum/index.php?showtopic=7383&pid=180941&st=280&#entry180941
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 1. Dobrze, ze tu zagladasz - hobby-strefa.com.pl » Łuszczyca skóry głowy

Zostaw odpowiedź