luszczyca.edu.pl

Łuszczyca krostkowa – co trzeba wiedzieć?

Łuszczyca jest bardzo często spotykaną chorobą, która pojawia się przeważnie na skórze. Są różne postacie tego schorzenia. Jedną z nich jest łuszczyca krostkowa. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Otóż najważniejsze jest to, że zaledwie pięć procent ogólnych przypadków zachorowań na łuszczycę stanowi odmiana krostkowa. Najczęściej pojawia się ona u osób dorosłych. Jednakże znacznie więcej jest przypadków zachorowań kobiet ( tych starszych) niż mężczyzn. Jest ona przewlekłym schorzeniem, które może rozwijać się samodzielnie, bądź towarzyszyć innym rodzajom łuszczycy. Dlaczego się pojawia? Jak można przeciwdziałać łuszczycy? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Czy znane są przyczyny łuszczycy?

Uważa się łuszczycę za schorzenie, które ma już blisko dwa procent ogólnej populacji. Rozpoznanie choroby następuje w około 27 procentach przypadków u osób będących w wieku już 15 lat. Etiologia tej choroby do końca nie została poznana. Na pojawienie się tego schorzenia mają wpływ różnorodne czynniki. Bardzo istotną rolę dla wystąpienia łuszczycy, w tym także odmiany krostkowej, odgrywają genetyczne predyspozycje. Ryzyko zachorowania na to schorzenie wzrasta wraz z większą ilością krewnych cierpiących z powodu łuszczycy. Gdy jedno z rodziców ma tę chorobę, to prawdopodobieństwo zachorowania ich dziecka wynosi nawet 20 procent. Jeśli obydwoje rodzice mają tę chorobę możliwość wystąpienia jej u dziecka będzie wynosiła już 75 procent. Ponadto pojawienie się objawów łuszczycowych związane jest z czynnikami środowiskowymi, na przykład warunkami klimatycznymi, przebytymi urazami skóry, stosowanymi lekami, czy dietą. Ostatnie badania wskazują na zaburzenia w gospodarce lipidowej jako przyczyny łuszczycy.

Rodzaje łuszczycy krostkowej

Mamy dwa rodzaje łuszczycy krostkowej. Pierwsza odmiana jest łuszczyca zlokalizowana, zaś druga to łuszczyca krostkowa – uogólniona.

Omówmy najpierw cechy charakterystyczne łuszczycy krostkowej – umiejscowionej. Ta odmiana schorzenia swe objawy lokalizuje przede wszystkim na pewnych powierzchniach ludzkiego ciała, ale najczęściej są to dłonie, podeszwy stóp oraz palce nóg i rąk. Obszary te zazwyczaj są obrzmiałe i nieco zaczerwienione. Oprócz tego można zauważyć niewielkie żółte pęcherzyki, które wypełnione są ropną wydzieliną. Występowanie tego typu zmian powoduje, ze skóra jest niezwykle wrażliwa na ból. Warto wspomnieć, że ta odmiana schorzenia może powodować poważniejsze zwyrodnienia paznokci – jest to tak zwana łuszczyca paznokci.

Drugą odmianą łuszczycy krostkowej jest uogólniona łuszczyca krostkowa. Jej charakterystyczne cechy to pojawiające się na dużych powierzchniach zaczerwienienia skórne, blisko których występują zwykle niewielkie krostki. Tego typu zmiany mogą zlewać się i wówczas mamy do czynienia z całymi obszarami dotkniętymi łuszczycą. Osoba chora czuje się wyczerpana, ma podwyższoną temperaturę ciała – nawet do 41 stopni Celcjusza. Oprócz tego chory cierpi z powodu braku apetytu, uczucia zimna, zmęczenia i ogólnego osłabienia.

Uogólniona łuszczyca krostkowa to niezwykle poważna i rzadka forma łuszczycy. Choroba może czasem nawet zagrażać życiu pacjenta, szczególnie tego starszego. W związku z czym tak istotna jest hospitalizacja. Łuszczyca krostkowa uogólniona (obrączkowata) czasem może zaatakować również organizm dziecka.

W jaki sposób odbywa się leczenie łuszczycy krostkowej?

Z pewnością osoby dotknięte przez łuszczycę zastanawiają się w jaki sposób pozbyć się tego nieestetycznego schorzenia. Jak skutecznie złagodzić objawy towarzyszące łuszczycy krostkowej?

Warto na samym początku powiedzieć, że leczenie łuszczycy jest możliwe, a będzie się ono opierało przede wszystkim na niwelowaniu występujących objawów. Łuszczyca krostkowa to takie schorzenie, którego skutki można zniwelować w znacznym stopniu. Jednak trzeba w miarę wcześnie trafić do lekarza, bowiem zbyt późno rozpoczęte leczenie może spowodować wystąpienie łuszczycy paznokci, a nawet łuszczycy stawowej.

Łuszczyca krostkowa stóp bardzo często stwarza znaczne problemy terapeutyczne. Dlatego na samym początku wyklucza się (tak jak przy każdej formie łuszczycy) czynniki pobudzające powstawanie łuszczycowych zmian.

Do leczenia objawów łuszczycy, w tym i tej krostkowej odmiany wykorzystywane są leki zewnętrzne. Do nich zaliczyć można preparaty w postaci maści z pochodną witaminy D3, bądź preparaty dziegciowe. Jeżeli po stosowaniu takich leków nie poczujemy poprawy, to wówczas należy skontaktować się z lekarzem – specjalistą, w celu dobrania innych specyfików, na przykład w postaci tabletek. Oprócz tego, jeśli leczenie objawowe nie przyniesie zamierzonych rezultatów lekarz może sięgnąć także po skuteczniejsze formy leczenia, takie jak specjalne zabiegi. Obecnie bardzo często stosowana jest światłoterapia – czyli leczenie za pomocą promieni UVA i UVB.

Ostatnio terapia biologiczna bardzo często okazuje się być skuteczna w leczeniu łuszczycy krostkowej. Jest to jednak leczenie bardzo kosztowne, i tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić.

5,0 k

Zostaw komentarz

Komentarzy: 6

 1. ja od 3 lat nie choruje na ł. krostkowa stop i rak jestem czysta i mam nadzieje ze to nie powróci pomogło mi przebywanie na słońcu nad morzem a byłam 4dni, wszystkim tego życzę.a dopadła mnie w wieku 21lat i leczyłam ja rok maściami ale bez efektu i tak miałam to dziadostwo teraz jestem znowu sobą ,pozdrawiam!!!

  Odpowiedz
 2. malgosia

   /  Lipiec 10, 2012

  rok temu zachorowalam na luszczyce krostkowa mam 49 lat od 9 miesiecy lecza mnie neotigasonem bez rezultatu 4 raz ide do szpitala nie wiem na co licze dbam o siebie jak tylko moge i nic sieje boli ta niemoc i skutki uboczne tej chemi pytam czy i kiedy doczekam remisji tej choroby mam cicha nadzieje ze nastepny mcj wpis bedzie optymistyczny pozdrawiam wszystkie krostki

  Odpowiedz
 3. Agata

   /  Październik 23, 2012

  Nie chcę Was martwić, ale to wraca. Mi wróciło po 10 latach! Już myślałam, że mam spokój po tym, co przeszłam – ten koszmar trwał ok. 2 lat. Jak pomyślę o tym, to mam dość…

  Odpowiedz
 4. Aga

   /  Styczeń 18, 2013

  Ja też mam łuszczycę krostkową ale uogólnioną, która przeważnie wraca po 3 latach. Ostatnio byłam leczona silnymi lekami, które są używane do transplantacji. Pomogło – ale strach przed powikłaniami jest do tej pory i nie wiem czy zdecyduję się na takie leczenie teraz, jeśli dermatolog to mi zaproponuje. Natłuszczam się jak tylko mogę, pomaga Protopic, ale używam go tylko do twarzy, bo jest zbyt drogi żeby używać go na całe ciało. Ciekawi mnie ta terapia słońcem, tylko szkoda, że mamy teraz zimę.. :(

  Odpowiedz
 5. margareta

   /  Luty 24, 2013

  ja mam to scierwo od 10 lat zabic sie idzie ile to nerwów idzie,pije herbatke z ostu ,to taki krzak co rosnie na polu i kłuje:)troszke pomaga

  Odpowiedz
 1. Artykuły tematyczne » Archiwum bloga » Łuszczyca a ciąża

Zostaw odpowiedź